WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

Historyczny dzień dla Warmii

POWIAT OLSZTYŃSKI
Na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim powołano do życia Stowarzyszenie „Szlak Świętej Warmii”.

33 samorządy zawiązały Stowarzyszenie „Szlak Świętej Warmii”. Jego celem jest wzmocnienie potencjału gospodarczego i turystycznego tego regionu. „Żeby została odkryta na nowo, bo potencjał ziemi warmińskiej jest olbrzymi. Potencjał samorządów warmińskich jest bardzo duży i chcemy teraz ten potencjał wykorzystać i gospodarczo, i promocyjnie” – podkreśla starosta olsztyński Andrzej Abako.

Gospodarczo w zakresie rozwoju turystyki pielgrzymkowej, a także wodnej, pieszej i rowerowej. Promocja ma dotyczyć głównie przyrody, kultury, tradycji i zabytków. Wszystko po to, by na Warmię ściągnąć jak najwięcej turystów. „Tu są unikalni ludzie, unikalne firmy, unikalna kuchnia. Także to stowarzyszenie bardzo dobrze, że powstaje. Na pewno będziemy wspierać jak możemy, jako Urząd Wojewódzki, jako wojewoda” – zapewnia Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Spotkanie założycielskie Stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii” odbyło się w samym jej sercu – na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. W skład stowarzyszenia weszli prezydent Olsztyna, 5 starostów oraz wójtowie i burmistrzowie miast warmińskich. Lista nie jest jeszcze zamknięta. Starosta olsztyński Andrzej Abako, który został przewodniczącym Stowarzyszenia, liczy na kolejnych partnerów. „Tu będziemy bardzo uśmiechali się do firm, przedsiębiorców, żebyśmy wspólnie mogli budować potencjał ziemi warmińskiej” – mówi Andrzej Abako.

Wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy to z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Olsztynie powstał Szlak Świętej Warmii. Turystyczno-pielgrzymkowa trasa obejmująca najbardziej znane w regionie miejsca i obiekty okazała się strzałem w dziesiątkę. Szlak został niedawno rozszerzony o kolejne atrakcje i dziś połączył we wspólnym działaniu wiele warmińskich samorządów. „Myślę, że to jest istotne. Myślę, że będzie następnym elementem, związanym z rozwojem gospodarczym Warmii, bo Warmia jest krainą, która na pewno jest gospodarczo bardzo silna” – mówi Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Powołane do życia Stowarzyszenie to największy związek samorządowy w regionie. Będzie mogło ubiegać się o środki zewnętrzne, m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. „Już odbyły się rozmowy pana starosty i członków naszego stowarzyszenia, jeszcze nieformalnie, z panem marszałkiem dotyczące zaistnienia w tym nowym Programie Operacyjnym Rozwój Warmii i Mazur. Liczymy, że tak samo jak inne stowarzyszenia, chociażby Wielkich Jezior Mazurskich czy Kanału Elbląskiego czy Cittaslow, będziemy mogli po prostu tą ścieżką podążać” – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. „Turystyka – to się wiąże z wielkimi pieniędzmi. Niewykorzystana Łyna, niewykorzystana Pasłęka. Zalew mamy przecież jeszcze, Frombork, Braniewo. Wiele, wiele rzeczy szczególnie turystycznych możemy zrobić i mam nadzieję, że zrobimy” – dodaje Jan Harhaj, starosta lidzbarski. Samorządowcy liczą na to, że dzięki temu Warmia na turystycznej mapie Polski wyjdzie z cienia Mazur. „Jest dużo, dużo fajnych rzeczy, które można sprzedać. Ostatnio dowiedziałem się o fajnej inicjatywie nadleśnictw na terenie powiatu braniewskiego. Piękne mapy stworzyli z fortyfikacjami z II Wojny Światowej” – mówi starosta braniewski Karol Motyka.

Przedstawiciele powiatów, miast i gmin członkowskich pod koniec spotkania na zamku podpisali akt założycielski Stowarzyszenia „Szlak Świętej Warmii”.