WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

Senior za kółkiem

RADIO PLUS OLSZTYN/ TELEWIZJA KOPERNIK
Czy kierowcy – seniorzy powodują więcej wypadków? Czy jest granica wieku, w którym powinno się zrezygnować z prowadzenia samochodu?

Wraz z wiekiem nasze predyspozycje do kierowania pojazdami maleją. Są kraje, gdzie istnieje obowiązek dodatkowych badań sprawności psychomotorycznej kierowców, którzy przekroczyli 65 lub 70 lat. Często jest to bezwzględny warunek, by móc nadal korzystać z pojazdu. W Polsce takie regulacje nie istnieją. Cały czas prowadzone są natomiast analizy medyczne, psychologiczne i społeczne, by potwierdzić wpływ wieku na zdolność kierowania pojazdami.

Czy seniorzy na drodze to grupa ryzyka? Jak mówi Marcin Kiwit z olsztyńskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowe, statystycznie nie stanowią oni największego zagrożenia na drodze. Znają swoje ograniczenia, starają się jeździć ostrożnie. Natomiast ważne jest, by uświadamiać osoby starsze, że ich sprawność z wiekiem maleje. Nie tylko psychomotoryczna, ale też zdolności poznawcze, czyli możliwość rozpoznania sytuacji na drodze w momencie zwiększonego ruchu oraz ograniczenie wynikające na przykład z ruchomości stawów.

Statystyki dotyczące seniorów na drodze – nie tylko kierowców, ale i pieszych – są niepokojące. Wynika z nich, że rośnie liczba zdarzeń drogowych z ich udziałem. Może to jednak wynikać z faktu, że ogólna liczba osób w podeszłym wieku wzrasta, gdyż społeczeństwo się starzeje.