WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

"Rowerem do wolności"

WORD w Olsztynie
Niby wszyscy je znają, ale nawet kierowcy z wieloletnim stażem miewają z nimi problemy. W Iławie uczniowie szkół podstawowych z całego województwa zdawali praktyczny i teoretyczny test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego.

Doskonale wiedzą, jak bezpieczne zachowywać się na drodze, mimo że są jeszcze uczniami. Najlepsi z najlepszych przyjechali do Iławy, by wziąć udział w finale Warmińsko-Mazurskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Idea imprezy jest niezmienna od lat. „Popularyzacja wśród dzieci bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wychowanie komunikacyjne, tolerancja na drodze i poszanowanie prawa” - mówi Marek Bojarski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. „Przede wszystkim kładziemy nacisk na aspekt edukacyjny tego turnieju. Poprzez samo przygotowanie, poprzez eliminacje, poprzez zaangażowanie nauczycieli” - dodaje Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w olsztyńskim WORD.

W turnieju wzięło udział 18 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Uczniowie zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych i powiatowych. Zmierzyli się z 4 konkurencjami, w tym z testem z przepisów ruchu drogowego, jazdą sprawnościową rowerem po miasteczku ruchu drogowego i jazdą po torze przeszkód. „Uczą nas na pewno większej rozwagi na drodze. Łatwiej się pewnie będzie robić testy, bo te na prawo jazdy są podobne. Zna się bardziej znaki i już się takie podstawy zna” - przyznaje Jakub, jeden z uczestników turnieju.

Niezwykle ważna była konkurencja sprawdzająca umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci musiały zmierzyć się ze stresem i odpowiednio zachować się podczas zainscenizowanego wypadku. „Zależy nam na tym, żeby znali swoje prawa, ale znali też swoje obowiązki, z których muszą się również wywiązywać. Myślę, że tutaj moglibyśmy zaznaczyć, że wzajemna kultura na drodze, wzajemne poszanowanie tych praw i obowiązków innych uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważne, żeby po prostu jak ktoś popełnia mały błąd, żeby nie kończył się on w sposób tragiczny” - podkreśla mł. insp. Mariusz Tański, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Tegoroczny Finał nosił tytuł „Rowerem do wolności”, co wiąże się z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego                   w Olsztynie.