WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ

Perseidy na olsztyńskim niebie

OPiOA
Na nocnym, sierpniowym niebie jak co roku możemy obserwować deszcz meteorów z roju Perseidów. Kosmiczne widowisko można było podziwiać podczas Warmińskiej Nocy Perseidów, organizowanej przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Sierpień to miesiąc, kiedy nocą warto spojrzeć w niebo. Jak co roku mamy szansę podziwiać wyjątkowe widowisko, czyli deszcz meteorów z roju Perseidów. Warmińska Noc Perseidów to zaś cykliczne wydarzenie organizowane przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

10. sierpnia wpisał się na stałe do kalendarza najciekawszych imprez plenerowych w Olsztynie. Niezależnie od pogody, piknikowa atmosfera przyciąga do Parku Centralnego tłumy. Wiedza w atrakcyjnej formie trafia do głów, a nad głowami latają kawałki kosmosu. W mieście przeszkadza rozświetlenie nieba sztucznym światłem. Dlatego wydarzenie przypada zawsze dwa dni przed maksimum spadków. Wiedzę i umiejętności zdobyte na trudnym, olsztyńskim terenie możemy wykorzystać w kolejne dni, wybierając dla obserwacji ciemne niebo poza miastem. Jak co roku wydarzenie obfitowało w dużą dawkę wiedzy podaną w przystępny i ciekawy sposób. Na uczestników Warmińskiej Nocy Perseidów czekały warsztaty, stoiska, prelekcje i kino plenerowe. „Chcemy tutaj poopowiadać troszeczkę, czym są te Perseidy, w którym miejscu ich szukać, ale przy okazji też zachęcić do takich działań ogólnonaukowych, odkrywczych, żebyśmy się wszyscy trochę bardziej zagłębili w to, jak działa nauka, pobudzić naszą ciekawość” – mówi Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Wykłady poprowadziło trzech prelegentów, każdy z nich przygotował treść dostosowaną do różnych kategorii wiekowych. „Wyjaśnimy sobie wspólnie z uczestnikami, bo jest to wykład skierowany przede wszystkim do dzieci, do najmłodszych, czym są spadające gwiazdy, skąd się biorą, ale przy okazji też takie podstawowe informacje o kosmosie, takie astronomiczne, na zasadzie rozmowy z dziećmi, bo one bardzo dużo wiedzą i bardzo chętnie się tą wiedzą dzielą” – mówi Joanna Widzińska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, jedna z prelegentek.

Warmińska Noc Perseidów to nie tylko obserwacja gwiazd. Za dnia można było przyjrzeć się powierzchni Słońca. „Koncentrujemy się na obserwacjach Słońca na dwa sposoby, bo dwa teleskopy, a każdy z nich pracuje nieco inaczej, dają nieco inne obrazy Słońca, więc warto skorzystać z obu” – mówi dr Ernest Świerczyński z Obserwatorium.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta Olsztyna Robert Szewczyka i była współorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, zaś partnerem był Samorząd Województwa, Kortosfera i Miejska Biblioteka Publiczna. Wydarzenie zorganizowano w ramach Szlaku Kopernikowskiego. W sercu Parku Centralnego stanął również Mobilny Park Nauki Centrum Edukacji ModraSova.

Wydarzeniem, na które wszyscy czekali, było wspólne odliczanie i zgaszenie świateł na terenie parku. Obserwację nocnego nieba umilał akompaniament gitarowy.