Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

USG na warsztat

Okazja do ćwiczeń i utrwalania wiedzy niezbędnej lekarzom. Za nami II Ogólnopolski Zjazd Sekcji Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Kilkudziesięciu studentów medycyny i młodych lekarzy z całej Polski. Jeden cel: zdobycie specjalistycznej wiedzy i ćwiczenie praktycznych umiejętności w zakresie badań i diagnostyki ultrasonograficznej. Patronem II Ogólnopolskiego Zjazdu Sekcji Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego pod nazwą „Ultrasonografia point-of-care” był Samorząd Lekarski Warmii i Mazur. Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie była też miejscem  zajęć praktycznych.

Chodzi o badanie USG ukierunkowane na rozwiązanie konkretnego problemu klinicznego. „Mając pacjenta z objawami zapalenia płuc, kaszlem, katarem, w badaniu stetoskopem słyszymy zmiany o charakterze rzężeń, które mogłyby sugerować zapalenie. Używamy aparatu do podejrzanego obszaru, obrazujemy i to ułatwia nam podjęcie decyzji na przykład o włączeniu antybiotykoterapii” - wyjaśnia lek. Błażej Littwin z SSML PTU Gdańsk.

Pierwszy dzień zjazdu to panel prezentacji o wykorzystaniu ultrasonografii w wielu dziedzinach medycyny. Dzień drugi to natomiast zajęcia praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, zorganizowane w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie. Obecni na zajęciach studenci medycyny przyznawali – to naprawdę potrzebne. „Trzeba naprawdę godziny spędzić w pracowni, przebadać różne osoby, bo każdy ma inną anatomię. Warto poznać, jak może to wyglądać – bo bywa, że wygląda inaczej, niż w książce” - mówi Beata Bulwin, studentka medycyny z Bydgoszczy.

Sekcja Studentów i Młodych Lekarzy Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego stawia sobie za cel rozpowszechnianie i popularyzację wiedzy o diagnostyce USG wśród studentów. W tej chwili funkcjonuje w czterech oddziałach: Gdańskim, Olsztyńskim, Bydgoskim i Warszawskim. Informacje o działalności, organizowanych wydarzeniach oraz możliwości dołączenia dostępne są na tej stronie internetowej: www.ssmlptu.pl oraz profilu facebookowym: www.facebook.com/ssmlptu/.