Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Transplantacja w XXI wieku

Dla wielu chorych to często jedyna szansa na życie i zdrowie. O medycznych i psychospołecznych aspektach donacji i transplantacji dyskutowano podczas konferencji w Domu Lekarza Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie.

XXI wiek to wiek transplantacji. Rozwój medycyny i nowe technologie to dla wielu chorych szansa na życie. W 2016 roku w Polsce dokonano 1469 przeszczepów organów pochodzących od zmarłych dawców. Niestety, statystyki dotyczące transplantacji z udziałem żywych dawców nie są już tak imponujące. W 2016 roku przeprowadzono 50 przeszczepień nerki i 28 transplantacji fragmentów wątroby. „Polska niestety jest krajem, który w statystykach wykonywanych przeszczepień odbiega od średniej europejskiej. Przyczyn jest wiele, ale podstawowa to brak dawców” - informuje prof. Zbigniew Gaciong, prezes Fundacji Rozwoju Medycyny. „Naszym problemem jest ciągły brak narządów do przeszczepienia, to jest rzecz, która skupia naszą uwagę, jest to problem ogólnoświatowy, nie tylko Polski. Poszukujemy nowych form pozyskiwania tych narządów do przeszczepienia” - dodaje dr n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, transplantolog i warmińsko-mazuski konsultant wojewódzki ds. nefrologii.

Stąd spotkania i apele lekarzy. „Chcemy pokazać – i jako Izba wspieramy takie idee – że to nie jest takie trudne, że tak na prawdę to strasznie ważne, daje życie w pełni zdrowia, a druga osoba też będzie żyła” - podkreśla lek. med. Ewa Zakrzewska, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Dużą przeszkodą w wykonywaniu przeszczepów od żywych dawców jest ich brak wiedzy o tej procedurze i jej konsekwencjach. „To jest procedura, która wymaga czasu, ale nie jest ani za długa, ani za krótka. Nie może być sztucznie skrócona, bo musimy nabrać pewności, że dawca może, bez szkody dla siebie, oddać nerkę bliskiej osobie” - wyjaśnia lek. med. Norbert Kwella, kierownik ośrodka kwalifikującego do przeszczepienia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

Lekarze podkreślają, że przeszczepienie narządu, na przykład w przewlekłych chorobach nerek, jest najlepszą metodą leczenia, która ratuje życie pacjenta i pozwala mu normalnie funkcjonować.