Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Wspomnienie o lekarzu

Był świetnym specjalistą, ciepłym człowiekiem, a do tego miał niezwykłe zacięcie do historii medycyny. Dokonania doktora Zenobiusza Bednarskiego przypomina książka z jego wspomnieniami - „Chciałbym Ci o tym opowiedzieć”.

To zbiór historii – zarówno osobistych, jak i zawodowych. Opowieść o człowieku, ale i o medycynie. Zenobiusz Bednarski studiował w Gdańsku, do Olsztyna przyjechał w latach 50. XX wieku. Był pulmonologiem, pracował m.in. w Sanatorium Przeciwgruźliczym. Potrafił poświęcić się pracy, dużą część jego czasu pochłaniała też historia medycyny. Przez wiele lat redagował również „Biuletyn Lekarski” i „Rocznik medyczny”. „Tata umiał zachować balans między życiem prywatnym i zawodowym, ale nauczył, że życie zawodowe przenika się z prywatnym, że nie zawsze można wrócić do domu na obiad, a niektóre święta trzeba spędzić w szpitalu” - wspomina dr Iwona Bednarska-Żytko, córka Zenobiusza Bednarskiego i autorka opracowania.

Podczas spotkania w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej doktora Bednarskiego wspominała też jego żona, profesor Lidia Bednarska. „Mój mąż przeżył bardzo wiele, przede wszystkim w latach, kiedy kończył studia. Miał siostrę w Londynie, która była dentystką i bali się, że ucieknie za granicę. Potem z nakazem pracy został skierowany do gruźliczego sanatorium, ja zostałam skierowana do Olsztyna do II Liceum, od wtedy byliśmy razem” - opowiada Lidia Bednarska.

Zenobiusz Bednarski zmarł w 2014 roku.